İhalelerde Konum Alma

Yazar Tarih: 02 Mart 2012

İhalelerde vereceğiniz tekliflerin hangi sıklıkla vereceğinizi, ihalenin başında mı sonunda mı gireceğinize önceden karar vermelisiniz. İhalenin hemen başında teklif asistanını devreye sokmak her zaman avantaj sağlar. İstatistiklere göre ihalelerin %30 u daha ihalenin ilk 10-20 teklifinde bittiği tespit edilmiştir.

Dolayısıyla, ihalenin başında temkinli gitmek avantajdır. İhale devam ederken strateji değiştirmek bir hatadır.

İhalenin eğer belli bir kısmına katılıp sonrasında ara verip, ihaleye dönmekte bir stratejidir. Fakat, gözünüz sürekli ekranda azalan sürede olmalıdır. Son 4sn veya 3sn süreler görüldüğünde ihale her an bitebilir. Eğer bilgisayarınızın bağlantı sorunu yok ise ve bilgisayarınızda hızlı ise son 2sn de bekleyerek teklif verebilirsiniz.

Ayrıca, bilgisayar hızınızda teklif verme süresi için önemlidir. İhale esnasında bu hızı etkileyecek programların tamamını kapatmanızda veri transferi hızınızı artırır. Tabiki ihalenin gerçekleştirildiği internet sitesinin veri transfer hızı ve saniyedeki veri transfer sıklığı da önemlidir. Bu tür internet sitelerinde saniyede 10-15 kez veri güncellemesi ve yayınlaması olur.

Karar sizin. temkinli davranıp belirlediğiniz bir fiyattan sonra ihaleye girebilir ve büyük avantaj yakalayabilirsiniz. Eğer ihale giriş şartında belirli bir teklif verilme zorunluluğu var ise bu teklifleri verip, son saniyeleri takip etmek yine stratejiler arasında sayılabilir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>