Açık artırma Terimleri

Yazar Tarih: 24 Ocak 2012

Kullanıcı: Site’ye üye olan ve Site’de sunulan Hizmet’lerden, işbu  sözleşmede belirtilen koşullar dahilinde yararlanan gerçek veya tüzel kişi

Site: İhalenin düzenlendiği site, alan adından ve bu alan adına bağlı  alt alan adlarından oluşan web sitesi

Teklif: Sitedeki internet  müzayedelerine üyelerin verdiği veya gördüğü fiyat  teklifleridir.

Sistem: Site’nin kullanıcılara ulaşmasını sağlayan  bilgisayar ve işlemlerin gerçekleştiği bilgisayar  yazılımıdır.

Müzayedeler: Benzersiz en yüksek teklif  müzayedesi,müzayede şartnamesi: Ürünlerin tanıtıldığı ve teklif verildiği  internet sayfasında belirtilen müzayedeye katılabilme bilgileridir. Bu bilgiler  “Benzersiz en yüksek teklif” “Açık arttırma”ve”Açık eksiltme” müzayede türleri  için; teklif bedeli, en fazla verilebilecek teklif olan maksimum fiyat veya  tavan fiyat, en düşük verilebilecek fiyat olan minimum fiyat veya taban fiyat  katılan teklif sayısı, ihalenin tamamlanabilmesi için toplanması gereken teklif  sayısı (Minimum teklif sayısı), en fazla alınacak teklif adeti olan maksimum  teklif, ihale başlangıç ve bitiş tarihi, yapılan ihalenin türü, ihale edilen  ürün bilgileri (piyasa fiyatı, tanıtımı, özellikleri vs.). yapılan ihalenin  türü, ihale edilen ürün bilgileridir.

Minimum teklif sayısı: müzayede  şartnamesinde belirtilen süre içerisinde toplanması gereken, ilan edilen teklif  sayısıdır.

İhale minimum limiti: site yöentimi tarafından ihale bitimine 1 saat kalıncaya kadar değiştirielbilir veya tamamen kaldırılabilir.

Maksimum teklif sayısı: müzayede şartnamesinde ilan edilen  maksimum teklif sayısı bir müzayedeye kabul edilecek en fazla teklif adetini  belirtir. Maksimum teklif sayısına müzayede bitiş tarihinden önce ulaşıldığı  anda müzayede erken tamamlanır (sonuç açıklanır). Bitiş tarihi olmayan  müzayedeler de maksimum teklife ulaşana dek müzayede sürer.

En yüksek  teklif fiyatı / Tavan fiyat: Verilebilecek en yüksek teklif tutarını  belirtir.

En düşük teklif fiyatı / Taban fiyat: Verilebilecek en düşük  teklif tutarını belirtir.

Teklif aralığı: İki teklif arasında  verilebilecek teklif tutar farkını belirtir. Örneğin teklif aralığı 0,5 TL ise  verilebilecek teklifler 0,5 TL’nin katlarıdır: 1,5 TL – 2 TL – 2,5 TL  gibi.

Benzersiz en yüksek teklif: SİTE üzerinden teklif toplamak  suretiyle yaptığı indirimli ürün müzayedesidir. Her ürün için ayrı düzenlenen  müzayede şartnamesinde teklif sayısı ve teklif edilebilecek tavan fiyatı ile  beraber belirlenen müzayede başlangıç tarihi, teklif ücreti bilgileri yer  almaktadır. Katılan tekliflerden en yüksek ve tek/benzersiz olan  kazanır.

Açık Arttırma: SİTE üzerinden belirlenen taban fiyattan ve  belirtilen teklif aralığı ile arttırılan müzayede türüdür. Her müzayede için  ayrı olarak düzenlenen müzayede şartnamesinde minimum teklif sayısı ile beraber  belirlenen müzayede başlangıç tarihi, teklif ücreti bilgileri yer almaktadır.  Katılan tekliflerden en yüksek olan kazanır.

Açık Eksiltme: SİTE  üzerinden belirlenen tavan fiyattan ve belirtilen teklif aralığı ile eksiltilen  müzayede türüdür. Her müzayede için ayrı olarak düzenlenen müzayede  şartnamesinde minimum teklif sayısı ile beraber belirlenen müzayede başlangıç  tarihi, teklif ücreti bilgileri yer almaktadır. Katılan tekliflerden en düşük  olan kazanır.

Teklif bedeli / Teklif ücreti: Müzayede şartnamelerinde  belirtilen Müzayede teklif verme bedelidir. Bu bedel üye hesabından  eksiltilmektedir. Her bir teklif için müzayede şartnamesine göre belirtilen adet  kadar teklif, teklif hesabından kesilir.

Hemen Satın Al: SİTE  üzerinden belirlenen fiyattan üyenin verdiği teklif miktarları düşülerek  hesaplanır ve kalan fiyat üzerenden ürünün satın alındığı sistemdir.

Hatırlatıcı: Katılmak istediğiniz müzayede için müzayede bitimini  size SMS ve e-mail yoluyla hatırlatan sistemdir.Hatırlatıcıda gönderilin SMS ler  1 teklif bedeli olarak ücretlendirilir.

 

ALINTI: www.teklif.com.tr


One Response to “Açık artırma Terimleri”

  • adminword diyor ki:

    İhale Salonları:
    Online açık artırma salonları ile sınırlı sayıda kullanıcının katıldığı ihalelerde yine sınırlı sayıda teklif ile yarışıyorsunuz. Bu ihalelerde kullanıcıların şartları eşit tamamen taktik ön plandadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>